
Święta, święta i po świętach! Był to aktywny czas przeplatany nutą lenistwa. Bardzo przyjemne wspomnienia i momenty. Mam nadzieję, że u Was wszystko dobrze.
Dziś chciałabym poruszyć temat związany z rozwojem naszych maluchów, a mianowicie chciałabym przybliżyć Wam temat kontrastowych gadżetów dla najmłodszych. Zapraszam na nieco długi, aczkolwiek ciekawy wpis.
Już od pewnego czasu mówi się o kontrastowych książeczkach i zabawkach, które mają za zadanie stymulować wzrok niemowląt. Sama będąc jeszcze w ciąży zaopatrzyłam się w kontrastową przytulankę, która otrzymała miano Pana Szeleścika (ze względu na szeleszczące elementy). Była to pierwsza zabawka z jaką miała styczność moja Córeczka. Kiedy była jeszcze noworodkiem, pod koniec 1 miesiąca życia zaczęliśmy pokazywać jej Pana Szeleścika i powolutku zmieniać jego położenie. Zauważyliśmy, że Córeczka faktycznie wodziła za nim wzrokiem i przez krótką chwilkę skupiała na nim całą swoją uwagę.
Wcześniej będąc jeszcze w ciąży postanowiłam stworzyć dla Córeczki quiet book, która również miała opierać się na kontrastach. Głównym materiałem książki był filc, a bazą zwykła kartonowa książeczka na kołach.
Byłam z niej szalenie dumna. Jej wykonanie było niezwykle praco- i czasochłonne. Do dziś znajomi zachwycają się nią widząc ją, kiedy spoczywa na półeczce z książeczkami, w pokoju Córki. Ów wynalazek własnego autorstwa przedstawiłam Córeczce nieco później, około 2 miesiąca życia, najpierw z pozycji horyzontalnej kiedy to leżałyśmy razem na łóżku, a następnie z pozycji kiedy Córeczka leżała na brzuszku. Książeczka bardzo pomogła jej zmotywować się do podnoszenia główki i wzmacniania mięśni, bo ciekawski bobas koniecznie chciał zobaczyć co było na kolejnych stronach, które przewracała mamusia.
Dodatkowo zaopatrzyłam się także w karty kontrastowe oraz w piankową matę kontrastową, z których korzystamy do dziś.
No dobrze, to tyle tytułem wstępu, ale o co tak naprawdę chodzi z tym kontrastem i dlaczego to działa?
Mały człowiek, zaraz po urodzeniu widzi niewiele. To, że dostrzega jedynie kontrasty pomiędzy czarnym, a białym wynika z tego, iż siatkówka oka jest jeszcze niedojrzała. Później noworodek potrafi dostrzegać także kolor czerwony. Wszystkie inne barwy są dla niego praktycznie niewidoczne. Noworodek widzi na odległość 20-30 cm czyli potrafi np. dotrzec twarz osoby, która go karmi. Nic więcej. Przedmioty i obiekty bardziej odległe są dla takiego malucha niezauważalne.
Wiele przytulanek, zabawek, gadżetów ma kolory pastelowe. Teraz jest wielki bum na wszystko co w pastelowym różu, mięcie, szarości itp. Takie połączenia kolorów są niezwykle estetyczne i prezentują się pięknie, ale dla małego człowieka te kolory nie istnieją, przez co świat wokół niego jest nudny, bo staje się jedną, wielką, rozmazaną plamą. Interesujące są natomiast przedmioty, które mają wyraźną róznicę kontrastów. Wtedy dziecko może badać je wzrokiem i co najwazniejsze w ogóle je dostrzega. Rzeczy dobrze widoczne pozealają dziecku na łatwiejsze skupienie uwagi. Wyraźne, kontrastowe zabawki motywują dziecko do przyglądania się im.
Stymulacja oczu dziecka nie tylko wzmacnia i poprawia wzrok, ale też znacząco wpływa na wzmocnienir koncentracji uwagi u malucha.
Wg badań codzienna stymulacja noworodka kontrastowymi kartami trwająca zaledwie parę minut, pozwala zwiększyć dziecku czas obserwacji otoczenia z 5 do 45 minut po karmieniu. Wówczas malec zajmuje się poznawaniem świata, chce go doświadczać, koncentruje swoją uwagę na otaczającym go środowisku. Już sama obserwacja świata wpływa niezwykle pozytywnie na rozwój i kształtowanie się mózgu dziecka.
Nie wszystkie zabawki kontrastowe będą działać tak jak byśmy sobie tego życzyli. Pzeglądając zabawki kontrastowe można natknąć się także na odcienie żółci, różu, pomarańczu...Badania udowodniły jednak, że dziecko najlepiej rozpoznaje biel i czerń. To na tych kolorach dzieci dłużej zatrzymują wzrok. Kolejną barwą preferowaną przez niemowlęta jest czerwień. Ważny jest także kształt. Najlepszym wzorem jest koło, które pozwala swobodnie prowadzić dziecku wzrok po jego obrzeżach, a tym damym mniej męczy wzrok.
Jak efektywnie bawić się kontrastami?
Stymulacja wzroku jest więc niezwykle ważna, ale trzeba też pamiętać, aby go nie przestymulować. Wiadomym jest, że noworodkowi nie możemy fundować zbyt wielu bodźców, bo będzie to dla niego nieprzyjemne doświadczenie. Mały człowiek dopiero uczy się świata, poznaje go, poznaje samego siebie, uczy się samodzielnie żyć, oddychać. Do tego potrzebna jest równowaga i spokój, dlatego zabawy z użyciem kontrastów powinny być krótkie, trwać początkowo jedynie kilka minut. Nie możemy też przesadzić z ilością kart czy zabawek. Na początek wystarczy np. pokazanie 2-3 kart i krótki opis tego co karta przedstawia. Ważne jest, aby karty pokazywać w odległości 20 cm, jeśli karta będzie bardziej oddalona od twarzy noworodka kontrasty zleją się i powstanie rozmazana plama. Gdy tylko zauważymy jakikolwiek sygnał niezadowolenia ze strony malucha tj. zniecierpliwienie, płacz, odwracanie główki, zamykanie oczu, należy natychmiast przerwać zabawę.
Jednym słowem warto sięgnąć po kontrastowe gadżety dla naszych maluchów. Ich plusem jest także to, że możemy stworzyć je zupełnie samodzielnie czy to książeczke, czy karty, czy przytulankę. Wystarczą chęci, czas i pomysł.
A Wy co myślicie o kontrastowych zabawkach dla dzieci? Stosowaliście je u swoich pociech? Jakie macie wrażenia z nimi związane?