26 listopada

Przygody Żubra Pompika, które zachwycą Twoje dziecko!

Przygody Żubra Pompika, które zachwycą Twoje dziecko!
Witajcie!
Dziś przychodzę do Was z ciekawą propozycją od Wydawnictwa Media Rodzina. 

Żubr Pompik. Znacie, prawda?! To bardzo znany bohater! Ale czy mieliście już okazję poznać nową odsłonę książeczki z pięćdziesięcioma okienkami. 
Zapraszam! 


Moja Mała Blondyneczka jest zachwycona tą książeczką, wciąż prosi mnie, abym czytała ją od nowa i od nowa, wciąż i wciąż...

Książeczka przedstawia historię żubrzej rodziny. Mama Porada, Tata Pomruk, Żubr Pompik i jego młodsza siostra Polinka. No właśnie... Ale gdzie tak właściwie jest Polinka? Hoooop, hoooop! Polinko! Gdzie jesteś? Polinka najwyraźniej chciała pobawić się w chowanego i ukryła się tak sprytnie, że Pompik przez długi czas nie potrafił jej znaleźć...gdzie schowała się Polinka? Przekonajcie się sami sięgając po tę wciągającą i tajemniczą publikację.

Książka posiada 50 otwieranych okienek, za którymi kryją się rozmaite zwierzaki, ale też wytwory natury takie jak szyszki czy żołędzie. 


Książka posiada krótkie, pisane prozą teksty opisujące kolejne miejsca poszukiwań Polinki. Mała ilość tekstu pozwala skupić uwagę dziecka właśnie na oryginalnych okienkach, które wciągają na tyle, że dziecko z niecierpliwością otwiera każde kolejne... 


Ilustracje nie porywają, nie są dynamiczne, ale właśnie dzięki temu  idealnie pasują do poszukiwawczego klimatu. Dominują kolory natury takie jak odcienie brązu czy zieleni.

Ta książka spodoba się bez wątpienia najmłodszym! Dedykowana jest dla przedziału wiekowego 3-5 lat, ale zachwyci również i młodsze dzieci. Dzieciaki mające w sobie cząstkę z detektywa będą totalnie zachwycone!  

18 listopada

Pozwól dziecku poznać jego rodzinne korzenie!

Pozwól dziecku poznać jego rodzinne korzenie!
Witajcie!
Czy Wasze dzieciaki mają już za sobą tworzenie drzewa genealogicznego? Jeśli nie to koniecznie zapoznajcie się z moją moją dzisiejszą propozycją od Wydawnictwa Esteri. Zapraszam!



Do dziś pamiętam kiedy w podstawówce, na lekcji historii otrzymałam zadanie stworzenia drzewa genealogicznego mojej rodziny. Pamiętam jaka to była dla mnie frajda. Dziadkowie mieszkający wówczas ok. 300 km dalej, przesyłali mi listownie zdjęcia poszczególnych przodków. Faktycznie czułam się wówczas jak mały detektyw, który odkrywa nieodgadnione tajemnice. 

Moje drzewo rodzinne to literacki pomysł Anny Manso oraz Susany del Bano. Natomiast polski tekst stworzyła Ewa Chotomska. 

Książka przypomina swoim formatem album, klaser. 
Na każdej stronie znajdziemy kolejne powiązania rodzinne, poczynając od naszych rodziców, a kończąc na dalszych krewnych. 

Bohaterką książeczki jest Sara. Sprytna dziewczynka, która idealnie odnajduje się w roli małej detektywki i z entuzjazmem odkrywa kolejne karty historii swojej rodziny. 


Na końcu książki znajdziemy puste drzewo genealogiczne, które możemy wraz z dzieckiem uzupełnić odpowiednimi zdjęciami. Po przeczytaniu lektury z pewnością każde dziecko zechce stworzyć własne drzewo rodzinne. Autorki uprzedziły życzenia dzieci i stworzyły właśnie taki szablon. 


W książce znajdziemy oryginalne ilustracje przedstawiające nie tylko Sarę w trakcie jej poszukiwań, ale także poznamy dzięki nim kolejno wszystkich członków jej rodziny. Nie wiem jak to określić słowami, ale grafika ma w sobie coś takiego, że rzeczywiście wprowadza czytelnika w pewien rodzaj tajemniczości. 

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Esteri


10 listopada

Jak zrozumieć Chrumaka - o autyzmie w literaturze dziecięcej

Jak zrozumieć Chrumaka - o autyzmie w literaturze dziecięcej
Witajcie!

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest corocznie 2 kwietnia. To niezwykły dzień, który ma za zadanie podnieść świadomość społeczną na temat autyzmu. W podnoszeniu tej świadomości z pewnością pomaga także fachowa literatura. Ale czy wiecie, że na rynku znajdziecie też świetną książkę przeznaczoną dla dzieci, która pomoże w zrozumieniu rówieśników że spektrum autyzmu? 
Bardzo cieszę się, że takie książki powstają. Dziękuję za to autorce Elżbiecie Jodko-Kuli, doświadczonemu,  wieloletniemu pedagogowi i socjoterapeutce. 

Dziecko które krzyczy na dźwięk kasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest obecny wśród nas. Czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy oceniając kogoś jako dziwaka. Jest to krzywdzące dla osób autystycznych dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć świat drugiej, innej osoby i pozwolić jej na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie. 

Sprawa jest tym bardziej trudniejsza jeśli to dziecko ma zrozumieć co to znaczy, że jego koleżanka lub kolega mają autyzm? 
W tym trudnym temacie niewątpliwie ogromnym wsparciem okaże się książka Wydawnictwa Skrzat pt. Jak zrozumieć Chrumaka i wejść do świata tych, którzy myślą inaczej. 


Głównym bohaterem książki jest Chłopiec. Chłopiec, którego imienia nie znamy. Pobocznymi bohaterami opowiadań są rodzice Chłopca, jego siostra, jego nauczyciele czy koledzy. 

W książce znajdziemy 7 rozdziałów, które skupiają się na odczuciach osoby autystycznej, ale także wskazują metody jak możemy lepiej zrozumieć osobę cierpiąca na autyzm. 


Książka ukazuje lęki i ograniczenia emocjonalne osób autystycznych. Uświadamiają jak ważna dla osób z tym zaburzeniem jest rutyna, ale przede wszystkim ogrom zrozumienia i wyrozumiałości. 
Cudownym uzupełnieniem jakże wartościowych treści są ujmujące, przepełnione emocjami ilustracje autorstwa Elżbiety Moyski. 
Książka posiada dużą, czytelną czcionkę co pomoże niewątpliwie w samodzielnym czytaniu. Książka ma twardą okładkę więc posłuży naszym pociechom przez dłuuuugi czas. Do książki dołączony jest zeszyt ćwiczeń, który skłoni do refleksji nie tylko młodego czytelnika, ale i każdego dorosłego. 


Ta publikacja to moim zdaniem must have w biblioteczce każdego dziecka szkolnego. Ułatwi ona zrozumienie świata "innych" i pozwoli na zaprzyjaźnienie się z wyjątkowymi osobowościami, które spotykamy wokół siebie na codzień. 

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Skrzat


07 listopada

Balonowa 5 🎈

Balonowa 5 🎈
Witajcie!

Dziś chciałabym zapoznać Was z przepiękną serią ART od Wydawnictwa Egmont. Zapraszam! 


ART Egmont to wyjątkowa seria artystycznie wydanych książek dla dzieci. 
W ciekawy sposób przekazuje informacje na konkretny, wybrany temat. Rozwija zainteresowania dziecka i pobudza ciekawość świata. Zawsze pięknie, nietuzinkowo ilustrowana sprawi przyjemność zarówno dzieciom, jak i dorosłym kształtując poczucie estetyki.

Każda z książek zawiera dodatkowy element: szablon z kształtem do odrysowania, plakat z pięknymi ilustracjami lub rozkładówki wiedzowe.



Balonowa 5 to opowieść o tajemniczych mieszkańcach kamienicy mieszczącej się właśnie pod tym adresem.
Każda kolejną kolejna strona przenosi nas do niezwykłych mieszkań, w których przebywają niezwykli lokatorzy. Autorem tej ciekawej propozycji jest Mikołaj Pasiński. 

Dlaczego niezwykli? 
Ano dlatego, że wśród lokatorów Balonowej 5 znajdziemy muzycznie utalentowaną rodzinę pająków, psa rzeźbiarza czy też mysz-rapera.  

Każdy z bohaterów to wielka indywidualność. Książka jednak dąży do ukazania tego, że bez względu na to jacy jesteśmy, wszyscy tak samo potrzebujemy przyjaźni i akceptacji drugiej osoby. 
Choć każdy z mieszkańców Balonowej 5 żyje swoim życiem, ma własne zainteresowania i pasje to jednak finalnie każda z postaci dąży do zorganizowania wspólnego spotkania i zrobienia czegoś od siebie dla ogółu. 


Cała seria jest przepięknie zilustrowana. A jak sama nazwa serii wskazuje książka ma  w tej kwestii wydźwięk artystyczny.
Autorką wciągających ilustracji jest Gosia Herba.


Koniecznie pokażcie swoim dzieciakom tę propozycję! Jestem pewna, że będą zachwycone.

Za egzemplarz, recenzencki dziękujemy Wydawnictwu Egmont

Copyright © 2016 Vademecum Mamy , Blogger