14 stycznia

Jak radzić sobie ze stresem?

Zapytam Was teraz, czy wśród Was jest ktoś kto nie doznaje uczucia stresu? Jeśli ktoś odpowie TAK, to najpierw nie uwierzę, a potem chyba zacznę zazdrościć. Stres to nieodzowny element naszego współczesnego, codziennego życia. Stres w pracy, w szkole, na uczelni, a nawet w domu. Każdego dnia mamy styczność z sytuacjami stresującymi. Niestety, jak mówi znane porzekadło "co za dużo to niezdrowo". Funkcjonowanie pod nieustanną presją stanowi dla organizmu wielkie obciążenie, powoduje przemęczenie, osłabienie układu odpornościowego i ogólne, złe samopoczucie. Nie tylko fizyczne, ale też i psychiczne. 


(źródło:ohme.pl)

Radzenie sobie ze stresem jest dużym wyzwaniem. Niejednokrotnie ludzie w stresujących momentach swojego życia sięgają po leki, alkohol i inne używki, co może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, doprowadzając do uzależnień. Z pomocą w walce ze stresem przychodzi sama natura, zwykła codzienność.
Jak możemy sami pomóc sobie w walce ze stresem, sięgając po naturalne środki? 
Sposób odżywiania
Jeśli dopada nas nieustanny stres konieczne jest wzmocnienie organizmu od środka i to właśnie za sprawą dobrze dobranego sposobu żywienia. Warto na stałe wprowadzić do diety produkty, które działają uspokajająco i odprężająco czyli:
kiełki - są źródłem witamin z grupy B oraz witaminy C, które są pomocne w stanach stresu;. Uwielbiam kiełki! Myślę, że każdy znajdzie wśród nich te swoje ulubione. Do moich faworytów należą kiełki rzodkiewki, lucerny i jarmużu. 

tofu, fasola i soja - korzystnie i uspokajająco działają na układ nerwowy. Zawierają lecytynę oraz potas. 

owies - uważany jest za bardzo uspokajający element diety, m.in. z powodu dużej zawartości witaminy B2.

sok z pomarańczy - łagodzi stres dzięki bogactwu witamin i mikroelementów.

migdały i pistacje - zawierają magnez, potas, błonnik, witamina E, B2, a spożywanie tych produktów w sytuacjach stresowych skutecznie obniża ciśnienie krwi.

korzeń Maca - to bogactwo składników odżywczych, w tym dwudziestu aminokwasów, witamin: A, B1, B2, B6, C, E, kwasów tłuszczowych oraz minerałów, między innymi żelaza, miedzi, potasu, cynku, wapnia. Dlatego można go stosować podczas anemii, rekonwalescencji i w stanach osłabienia organizmu. Świetnie działa także na stres. Można zakupić w sklepach internetowych. 

gorzka czekolada - ma zbawienny wpływ na redukcję poziomu stresu w naszym organizmie. Pozwala na wytworzenie serotoniny czyli tzw. hormonu szczęścia, który szybciutko poprawia nasze samopoczucie. Oczywiście czekolada powinna być spożywana w rozsądnych ilościach. Nie chcemy przecież nadmiernymi kilogramami przywołać innego paskudztwa takiego jak depresja czy bulimia. 

Aromaterapia 
Cóż może bardziej odprężać niż zapach lawendy? To mój ulubiony aromat. Po prostu ubóstwiam wszystko co lawendowe.  Lawenda reguluję pracę układu nerwowego i pomaga w problemach ze snem. No dobrze, ale przecież nie samą lawendą człowiek żyje. Jakie zapachy pomogą zwalczyć stres, odprężyć się i zrelaksować?
Olejek geraniowy – ma działanie antydepresyjne. Wzmacnia psychikę i łagodzi emocje.
Olejek różany – działa uspokajająco, pomaga przezwyciężać lęki, powstrzymuje drżenie rąk.
Olejek jaśminowy – łagodzi agresję i wybuchy gniewu, działa relaksująco.
Olejek paczulowy – można go zastosować w mocnym stresie – działa rozluźniająco i odprężająco. Ma jednak niezwykle charakterystyczny i mocny zapach, co może poniektóre nosy doprowadzić do szaleństwa. 
Hobby
Coś co uwielbiamy robić, zawsze będzie miało na nas działanie łagodzące. Hobby to niezwykle ważna część życia. Dla mnie zawsze jest to fotografia, literatura albo zadania manualne typu szycie, wycinanie itp. To mnie uspokaja. Zawsze. Hobby pomaga odciąć myśli od sytuacji, które powodują zdenerwowanie, pozwala nam skoncentrować się na czymś zupełnie innym, czymś przyjemnym, czymś co nas uspokaja. 
Sen
Komu z nas w chwilach silnego stresu nie pomogła drzemka? Sama pamiętam moment, w którym dowiedziałam się o śmierci Babci. Przespałam wtedy cały dzień. Bardzo mi to pomogło. Sen pozwala nam się wyciszyć, uspokoić. Odpręża i daje siły. 
Aktywność fizyczna 
Czasem trzeba się po prostu wyżyć. Sama fanką aktywności fizycznej niestety nie jestem, nad czym bardzo ubolewam, ale wiem, że wielu osobom to właśnie ruch ratuje życie przy dużym stresie. Aktywność fizyczna pomaga przede wszystkim pozbyć się napięcia i negatywnych emocji .
Życie towarzyskie


Dobre towarzystwo. Najlepsi przyjaciele, rodzina. To kolejny, naturalny lek na stres. Życzliwa rozmowa, wygadanie się czy wspólna zabawa pomagają oczyścić myśli, odprężyć się i zapomnieć o wszystkim tym co złe na codzień. Warto więc regularnie inwestować czas w spotkania towarzyskie i rodzinne. 

A Wy jakie macie sprawdzone sposoby na walkę ze stresem? 

28 komentarzy:

  1. Ja stawiam na aktywność - gdy czeka mnie stresujące spotkanie albo czymś się martwię - idę pobiegać. Po 10 km wszystko wygląda inaczej...nabieram dystansu:)
    pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I właśnie takie osoby jak Ty miałam na myśli pisząc o aktywności fizycznej :-)

      Usuń
  2. Aktywność fizyczna bardzo pomaga :-) Ja podjadam jeszcze magnez i ashwagandhe :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Najlepsza na rozładowanie napięcia u mnie jest aktywność fizyczna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z kolei zbyt zagorzałą "aktywistką" nie jestem.

      Usuń
  4. Bez chwili samotności dla naładowania baterii nie jestem najlepszą mamą dla moich dzieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Monia, dla nich to zawsze będziesz najlepszą mamą :-)

      Usuń
  5. Radzenie że stresem wychodzi u mnie raz lepiej, a raz gorzej. Gdy mam ciężkie chwile, albo ćwiczę, albo piję memeliskę :) no i oczywiście gorzka czekolada. Ja lubię taką 70-90-tkę z dodatkiem pomarańczy. Kiedyś próbowałam ćwiczeń oddechowych, które też w jakiś sposób łagodzą napięcie i stres.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oddech to też priorytet przy stresujących sytuacjach. Ja też uwielbiam taką gorzką na maxa :-)

      Usuń
  6. U mnie też jest to aktywność fizyczna (bieganie jest najlepsze:), ale też... sprzątanie. Wiem, że brzmi dziwnie, ale porządkowanie przestrzeni uspokaja mnie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Aga, nie brzmi dziwnie, bo mam podobnie :D

      Usuń
    2. Teraz, jak tak myślę, to rzeczywiście sprzątanie pomaga. Można się nieźle wyzyc :) No ido lśni czystością :)

      Usuń
    3. Dokładnie tak! Przyjemne z pożytecznym :-)

      Usuń
  7. Lubię w stresowych sytuacjach, które dłużej trwają, postawić na aktywność fizyczną, stopniowaną w zależności od poziomu stresu.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo dobre rady! Uważam, że trzeba dbać o swoje zdrowie psychiczne każdego dnia, jeśli życie nam się układa i nie mamy zbyt dużych stresów to wówczas włosy oraz cera w zawrotny sposób poprawiają się ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda. Stres źle wpływa także na nasz wygląd.

      Usuń
  9. Mi zawsze pomaga wyżycie się na siłowni lub jakimś intensywnym fitnessie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi jakoś z kolei nie po drodze z aktywnością fizyczną :-(

      Usuń
  10. Chwila wytchnienia gdy synek śpi, dobra kawa i stres rozładowany:)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja zawsze staram się myśleć pozytywnie i w sterujących sytuacjach kierować myśli w stronę tego, co będzie, kiedy stres się skończy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Wszystkow pięknie, ale są dni, że nic nie działa i to też trzeba umiec przyjąć

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoją obecność.
Komentując, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych.
Nie spamuj. Nie reklamuj. Odwiedzam każdego blogera, który pozostawi po sobie sensowny ślad.
Jeśli spodobał Ci się ten post udostępnij go na Facebooku.

Copyright © 2016 Vademecum Mamy , Blogger